Skip to content

2 Benedek RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$942,000
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block7501
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7503

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,956
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,900
26%
Improvement Value:$625,300
74%
Total Assessment$846,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,215+2.0%
2024$25,691+3.2%
2023$24,904+1.4%
2022$24,557+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$942,000
Sq Ft3,956DeedBook 6446, Page 905Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$706,991
DeedBook 2544, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1990