Skip to content

3 Belleview TerracePrinceton, NJ 08540

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 1994

Property Information

Block7501
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7504

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage4,668
Acreage3.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,900
25%
Improvement Value:$734,200
75%
Total Assessment$978,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,052+2.1%
2024$29,445+3.2%
2023$28,535+1.4%
2022$28,134-13.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$834,800
DeedBook 2564, Page 956