Skip to content

4475 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 1975

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 1, 2000

Property Information

Block7601
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage5,277
Acreage1.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,500
28%
Improvement Value:$628,900
72%
Total Assessment$877,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,182+2.0%
2024$26,638+3.2%
2023$25,822+1.4%
2022$25,462+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 3893, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1975