Skip to content

357 Cold Soil RdPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$998,000
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block7701
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage3,080
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$229,900
55%
Total Assessment$419,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,009+2.0%
2024$12,748+3.2%
2023$12,358+1.4%
2022$12,186+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$998,000
Sq Ft3,080DeedBook 6601, Page 1008Recorded8/22/2025

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5345, Page 179

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 2630, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1954