Skip to content

721 Rosedale RdPrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block7501
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7503

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,551
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,800
89%
Improvement Value:$28,800
11%
Total Assessment$261,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,104+2.0%
2024$7,942-52.3%
2023$16,646+1.4%
2022$16,414+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$413,000
Sq Ft2,551DeedBook 6389, Page 521Recorded12/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1964