Skip to content

1905 Princeton Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1947

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block901
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,442
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
29%
Improvement Value:$132,000
71%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,762+2.0%
2024$5,647+3.2%
2023$5,474+1.4%
2022$5,398+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 6265, Page 1552Recorded10/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1947