Skip to content

1901-03 Princeton Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2014

Property Information

Block901
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class28
Description4 UNIT-3,268 SF
Dwellings2
ZoningR-4
Sq Footage3,268
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
19%
Improvement Value:$249,500
81%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,498+2.0%
2024$9,308+3.2%
2023$9,023+1.4%
2022$8,898+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 6180, Page 1501Recorded10/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940