Skip to content

60 Helen Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 1988

Property Information

Block902
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,035
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
46%
Improvement Value:$85,000
54%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,311+2.3%
2024$4,215+3.5%
2023$4,070+1.6%
2022$4,007+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910