Skip to content

111 Betts AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2005

Property Information

Block801
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage980
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
38%
Improvement Value:$109,800
62%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,502+2.0%
2024$5,392+3.2%
2023$5,227+1.4%
2022$5,154+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$190,100
DeedBook 4573, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1910