Skip to content

126 Centre St

Trenton, NJ 08611

Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Dec 31, 2015

Property Information

Block10201
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,799
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,500
56%
Improvement Value:$18,500
44%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,436+4.2%
2024$2,338+0.3%
2023$2,332+0.3%
2022$2,325+1.6%
Property History