Skip to content

207 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1876

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block10302
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
6%
Improvement Value:$96,200
94%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917+4.2%
2024$5,678+0.3%
2023$5,664+0.3%
2022$5,646+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 6290, Page 73Recorded6/26/2017

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 2235, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1876