Skip to content

210 Mercer St

Trenton, NJ 08611

Built 1880

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jan 25, 1990

Property Information

Block9702
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,860
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,100
47%
Improvement Value:$68,100
53%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+4.2%
2024$7,137+0.3%
2023$7,119+0.3%
2022$7,096+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2516, Page 964

Property Built

Built

Year Built: 1880