Skip to content

559 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jan 19, 2007

Property Information

Block10401
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,799
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
23%
Improvement Value:$173,000
77%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,035+4.2%
2024$12,509+0.3%
2023$12,478+0.3%
2022$12,437+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5577, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1907