Skip to content

142-Rear Second St

Trenton, NJ 08611

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Sep 8, 1998

Property Information

Block10401
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class---
Description1SG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,200
36%
Improvement Value:$9,300
64%
Total Assessment$14,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$841+4.2%
2024$807+0.3%
2023$805+0.3%
2022$803+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 3450, Page 239