Skip to content

224 Furman St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block10401
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionCB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,610
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,100
39%
Improvement Value:$84,700
61%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,994+4.2%
2024$7,671+0.3%
2023$7,652+0.3%
2022$7,627+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,610DeedBook 6592, Page 778Recorded6/2/2025

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5577, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1950