Skip to content

515 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block10401
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,634
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
22%
Improvement Value:$272,400
78%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,187-2.9%
2024$20,793+0.3%
2023$20,740+0.3%
2022$20,673+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5891, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1950