Skip to content

530 Federal St

Trenton, NJ 08611

Built 1862

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jul 29, 2013

Property Information

Block10404
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,100
8%
Improvement Value:$35,600
92%
Total Assessment$38,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,245+4.2%
2024$2,154+0.3%
2023$2,149+0.3%
2022$2,142+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6175, Page 1057Recorded8/2/2013

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4853, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1862