Skip to content

524 Federal St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block10404
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
9%
Improvement Value:$33,700
91%
Total Assessment$36,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,141+4.2%
2024$2,054+0.3%
2023$2,049+0.3%
2022$2,042+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6466, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1900