Skip to content

111 S Warren St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 17, 2003

Property Information

Block107
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB 5258 SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage5,110
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
26%
Improvement Value:$167,100
74%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,104+4.2%
2024$12,576+0.3%
2023$12,544+0.3%
2022$12,504+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4677, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1950