Search
Foreclosures
Tools
Property History
Sale
$61,250
Sq Ft1,148DeedBook 6396, Page 1729Recorded2/11/2020
Property Sale
SaleMulti
$100,000
From:
To:
DeedBook 6255, Page 1780Recorded7/18/2016
Also conveyed in this deed
5 parcelsProperty Sale
SaleMulti
$120,000
From:
To:
DeedBook 6208, Page 816Recorded12/11/2014
Also conveyed in this deed
5 parcelsProperty Sale
Sale
$16,000
DeedBook 2480, Page 809
Property Built
Built
Year Built: 1911
115 Steamboat St
Trenton, NJ 08611
Built 1911
Last Sale Price
$61,250
Last Sale Date
Jan 21, 2020
Property Information
Block11005
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.04
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$5,300
15%
Improvement Value:$30,400
85%
Total Assessment$35,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,071 | +4.2% |
| 2024 | $1,987 | +0.3% |
| 2023 | $1,982 | +0.3% |
| 2022 | $1,976 | +1.6% |
Property History
Property Sale
Sale
$61,250
Sq Ft1,148DeedBook 6396, Page 1729Recorded2/11/2020
Property Sale
SaleMulti
$100,000
From:
To:
DeedBook 6255, Page 1780Recorded7/18/2016
Also conveyed in this deed
5 parcelsProperty Sale
SaleMulti
$120,000
From:
To:
DeedBook 6208, Page 816Recorded12/11/2014
Also conveyed in this deed
5 parcelsProperty Sale
Sale
$16,000
DeedBook 2480, Page 809
Property Built
Built
Year Built: 1911