Skip to content

9 Ferry St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block11102
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage818
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,500
13%
Improvement Value:$23,500
87%
Total Assessment$27,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,566+4.2%
2024$1,503+0.3%
2023$1,499+0.3%
2022$1,494+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4700, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1887