Skip to content

17 Landing St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 1993

Property Information

Block11803
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
18%
Improvement Value:$26,700
82%
Total Assessment$32,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,635+4.9%
2024$1,559+0.3%
2023$1,555+0.4%
2022$1,549+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1887