Skip to content

508 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1836

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block11602
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
7%
Improvement Value:$106,000
93%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,734+4.2%
2024$4,543+0.3%
2023$4,531+0.3%
2022$4,517+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,950DeedBook 6575, Page 1044Recorded11/22/2024

Property Sale

Sale
$193,000
Sq Ft1,950DeedBook 6478, Page 277Recorded3/16/2022

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,950DeedBook 6390, Page 1136Recorded12/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1836