Skip to content

126 Temple St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Nov 21, 1988

Property Information

Block11602
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
16%
Improvement Value:$43,000
84%
Total Assessment$51,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,970+4.2%
2024$2,850+0.3%
2023$2,843+0.3%
2022$2,834+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 2509, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1920