Skip to content

205 Third St

Trenton, NJ 08611

Built 1876

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block11602
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,000
8%
Improvement Value:$65,500
92%
Total Assessment$71,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,148+94.5%
2024$2,132+0.3%
2023$2,127+0.3%
2022$2,120+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6409, Page 1723Recorded8/3/2020

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5276, Page 38

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 4839, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1876