Skip to content

986 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1897

Last Sale Date
May 9, 2065

Property Information

Block11803
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,600
11%
Improvement Value:$53,200
89%
Total Assessment$59,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,469+4.2%
2024$3,329+0.3%
2023$3,321+0.3%
2022$3,310+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$101,500
Sq Ft1,944DeedBook 6599, Page 682Recorded7/30/2025

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 6332, Page 1260Recorded7/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1897