Skip to content

970 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1837

Last Sale Date
Jul 14, 2014

Property Information

Block11803
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
8%
Improvement Value:$75,100
92%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,507-1.3%
2024$4,565+0.3%
2023$4,553+0.3%
2022$4,539+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1837