Skip to content

948 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1897

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jul 31, 1992

Property Information

Block11803
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
18%
Improvement Value:$30,800
82%
Total Assessment$37,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,170+4.2%
2024$2,082+0.3%
2023$2,077+0.3%
2022$2,070+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2610, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1897