Skip to content

645 Centre St

Trenton, NJ 08611

Built 1863

Owner
---
Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block11803
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,000
14%
Improvement Value:$49,600
86%
Total Assessment$57,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,341+4.2%
2024$3,207+0.3%
2023$3,199+0.3%
2022$3,188+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500
Sq Ft1,560DeedBook 6602, Page 386Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$41,666
DeedBook 5975, Page 254

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4037, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1863