Skip to content

783 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1891

Owner
---
Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block12901
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,700
21%
Improvement Value:$21,900
79%
Total Assessment$27,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,601+4.2%
2024$1,536+0.3%
2023$1,533+0.3%
2022$1,528+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,646DeedBook 6602, Page 1756Recorded9/9/2025

Property Sale

Sale
$2,100

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 6281, Page 272Recorded4/4/2017

Property Sale

Sale
$38,390
DeedBook 4472, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1891