Skip to content

165 Locust St

Trenton, NJ 08609

Built 1906

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block13001
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
9%
Improvement Value:$56,100
91%
Total Assessment$61,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,591+4.2%
2024$3,446+0.3%
2023$3,437+0.3%
2022$3,426+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906