Skip to content

29 Faircrest Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1953

Last Sale Date
Nov 28, 1978

Property Information

Block13101
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
18%
Improvement Value:$25,800
82%
Total Assessment$31,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,827+4.2%
2024$1,754+40.4%
2023$1,249+0.5%
2022$1,244+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953