Skip to content

48 Hollywood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block13201
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,700
9%
Improvement Value:$45,600
91%
Total Assessment$50,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,668+4.6%
2024$2,550+0.3%
2023$2,543+0.4%
2022$2,534+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,712DeedBook 6585, Page 288Recorded3/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1926