Skip to content

52 Hollywood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1926

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block13201
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,001
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,700
5%
Improvement Value:$83,900
95%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,140+4.2%
2024$4,932+65.7%
2023$2,976+0.3%
2022$2,967+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$197,000
Sq Ft2,001DeedBook 6491, Page 1421Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft2,001DeedBook 6468, Page 418Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$11,200
DeedBook 4494, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1926