Skip to content

50 Hollywood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block13201
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,181
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,700
8%
Improvement Value:$54,200
92%
Total Assessment$58,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,417+4.2%
2024$3,279+0.3%
2023$3,271+0.3%
2022$3,260+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926