Skip to content

340 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1850
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block13902
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage7,002
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
28%
Improvement Value:$215,500
72%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,368-26.6%
2024$23,660+0.3%
2023$23,600+0.3%
2022$23,524+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft7,002DeedBook 6545, Page 1449Recorded1/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1850