Skip to content

464 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 1983

Property Information

Block14105
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,703
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
5%
Improvement Value:$144,900
95%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,876+4.2%
2024$8,518+0.3%
2023$8,496+0.3%
2022$8,469+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904