Skip to content

227 Butler St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block15301
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
16%
Improvement Value:$46,700
84%
Total Assessment$55,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,225+4.2%
2024$3,095+0.3%
2023$3,087+0.3%
2022$3,077+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 6461, Page 1690

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5752, Page 44

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 2438, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1920