Skip to content

457 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block15301
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,747
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
17%
Improvement Value:$40,400
83%
Total Assessment$48,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,831+4.2%
2024$2,717+0.3%
2023$2,710+0.3%
2022$2,701+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,747DeedBook 6477, Page 971Recorded3/9/2022

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 4208, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1920