Skip to content

467 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block15301
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
11%
Improvement Value:$72,900
89%
Total Assessment$81,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+68.5%
2024$2,806+0.3%
2023$2,799+0.3%
2022$2,790+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6553, Page 52

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 4143, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1920