Skip to content

473 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block15301
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
14%
Improvement Value:$52,300
86%
Total Assessment$60,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,527+4.2%
2024$3,385+0.3%
2023$3,376+0.3%
2022$3,365+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft2,040DeedBook 6558, Page 471Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5571, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1920