Skip to content

127 Butler St

Trenton, NJ 08611

Built 1950

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block15403
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,051
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,900
14%
Improvement Value:$71,000
86%
Total Assessment$82,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,809+4.2%
2024$4,615+0.3%
2023$4,603+0.3%
2022$4,589+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft3,051DeedBook 6555, Page 787Recorded5/1/2024

Property Sale

Sale
$102,600
Sq Ft3,051DeedBook 6444, Page 670Recorded6/11/2021

Property Sale

Sale
$89,000
Sq Ft3,051DeedBook 6444, Page 665Recorded6/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950