Skip to content

120 Mott St

Trenton, NJ 08611

Built 1882

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jul 23, 1993

Property Information

Block15501
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
20%
Improvement Value:$34,900
80%
Total Assessment$43,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,541+4.2%
2024$2,438+0.3%
2023$2,432+0.3%
2022$2,424+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2708, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1882