Skip to content

136 Mott St

Trenton, NJ 08611

Built 1884

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block15501
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,284
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
16%
Improvement Value:$47,000
84%
Total Assessment$56,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,249+4.2%
2024$3,118+0.3%
2023$3,110+0.3%
2022$3,100+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft2,284DeedBook 6427, Page 1149Recorded1/19/2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 6167, Page 1445

Property Built

Built

Year Built: 1884