Skip to content

120-1/2 Mott St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 3, 1999

Property Information

Block15501
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage805
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
29%
Improvement Value:$19,100
71%
Total Assessment$26,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,560+4.2%
2024$1,498+0.3%
2023$1,494+0.3%
2022$1,489+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920