Skip to content

102 Mott St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Aug 11, 1987

Property Information

Block15501
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
38%
Improvement Value:$58,900
62%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,511+4.2%
2024$5,289+0.3%
2023$5,275+0.3%
2022$5,258+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2407, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1950