Skip to content

402 Hudson St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$31,500
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block15501
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
14%
Improvement Value:$49,400
86%
Total Assessment$57,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,318+4.2%
2024$3,184+0.3%
2023$3,176+0.3%
2022$3,166+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 6086, Page 258

Property Sale

Sale
$42,550
DeedBook 3846, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1887