Skip to content

321 Elmer St

Trenton, NJ 08611

Built 1882

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Mar 23, 1989

Property Information

Block15501
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,037
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
9%
Improvement Value:$84,900
91%
Total Assessment$93,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,931+4.2%
2024$4,732+0.3%
2023$4,720+0.3%
2022$4,705+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 2483, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1882