Skip to content

522-524 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block15604
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class---
Description1SCB 2296SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
38%
Improvement Value:$70,900
62%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,613+4.2%
2024$6,346+0.3%
2023$6,330+0.3%
2022$6,310+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft2,160DeedBook 6476, Page 382Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 5635, Page 92

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2503, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1950