Skip to content

26 Mott St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block15701
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
18%
Improvement Value:$40,500
82%
Total Assessment$49,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,866+4.2%
2024$2,750+0.3%
2023$2,743+0.3%
2022$2,734+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$99,000
Sq Ft1,680DeedBook 6488, Page 206Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$118,700
DeedBook 5701, Page 220

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 4816, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1886